Каталог-планувальник Пара молода


 
◄ Предыдущая   Следующая ►

ЗакарпаттяКінець ХІХ – початок ХХ ст.
Весільне вбрання молодих русинів – верховинців колишньої Волинської округи Закарпаття, тепер Міжгірського р-ну Закарпатської обл.

Традиційно-побутова культура Українців Міжгірщини Закарпаття хоч і виявляє багато спільних рис з бойками, все ж до цього часу усвідомлюється місцевим населенням окремо від бойків і закріплюється ним у самоназві «русинів-верховинців», яка і винесена нами у назву їхнього весільного вбрання.

Весільна дівоча сорочка русинів-верховинців Міжгірщини на відміну від загально поширеної на Україні додільної складалась з двох частин: верхньої короткої полотняної сорочки «опліччя» та нижньої білої полотняної спідниці, т. зв. «біленника», «білинника». Своєрідним був крій кожної з частин. Опліччя – безуставкова з суцільними рукавами і з розрізом пазухи, не попереду, як це загальноприйнято на Україні, а з боку. Перед сорочки мав дрібне узорне збирання на грудях, в результаті чого утворювалась геометрично-декоративна верхня частина біля шиї – «обшивка». Рукава по низу «на зап’яснику» так само призбирували і декорували обшивкою, а викінчували зубчиками «фодрами». Фартух («запинка») так само, як і билинник, збирали у дрібні складочки («рисували»), обшивали по контуру «плетінкою» - мереживом. Поверх сорочки вдягали коротеньку з сукна розпашну безрукавку «камізолю» із застібкою на середині грудей. На передні поли комізолі нашивали по дві накладні кольорові кишеньки «жебички». Ритуальним елементом весільного вбрання верховинців була «гуня» - плетений з довговорсої вовни прямоспинний верхній одяг з рукавами («гуня пелехата», «гуня коцьовата»). Розплетене волосся молодої покривали білим платом «фустою», «білилом», «ручником», тканим з тонкого відбіленого полотна. Поверх нього покладали весільний барвінковий вінок («вінець»), доповнений кетягами вівса, штучними квітами («косицями») та пір’ям.
 
Весільне вбрання молодих русинів – верховинців колишньої Волинської округи Закарпаття

Весільна сорочка молодого, що дарувала її молода, була пишно вишита на відкладному комірі, грудях, манжетах. Молода на ліву руку молодого пов’язувала червону вовняну або шовкову стрічку («пантлик»), щоб знешкодити небажані для жонатого чоловіка можливі дівочі приворотні чари. Чоловічі з білого доморобного сукана штани були вузькокроєні. Ритуальний весільний молодого – пелехата гуня та весільний барвінковий вінок – три плетених «вінці», вдягнуті на фетровий капелюх.

Закарпатье. Конец XIX - начало XX в. Свадебный наряд новобрачных русинов-верховинцев бывшего Воливского округа Закарпатья, теперь Межгорского района Закарпатской области

Transcarpathia. Turn of the 20th с. Wedding dress of the newlywed Ver-khovyna Ruthenians in the former Volivsky District, Transcarpathia, now Mizhgiria District, Transcarpathian Region
15.04.2008              сегодня 1, з початку місяця 19, всего 685◄ Предыдущая   Следующая ►

Ви хочете додати вашу компанію в каталог Пара Молода?
Якщо ви весільний професіонал, портал Пара Молода дає можливість, щоб про ваші послуги дізналися тисячі пар,
які готуються до весілля в Україні.

Про нас  |  Вхід / Додати фірму  |  Угода

2006-2021 «Пара молода» - каталог свадебных услуг Украины. Поддержка сайта: vlasne.info