Каталог-планувальник Пара молода


 
◄ Предыдущая   Следующая ►

Покуття КоломийськеКінець ХІХ – початок ХХ ст.
Весільне вбрання молодих колишнього Коломийського повіту Галичини, тепер Коломийського р-ну Івано-Франківської обл.

Весільне вбрання покутян Коломийщини в цілому складається з елементів традиційного строю гуцулів Прикарпаття, і лише пишний вінкоподібний весільний головний убір молодої, а не «чільце», як у гуцулки, та весільна шапка «кресаня» молодого, а не гуцульська «клепаня», виявляють приналежність молодих до жителів Покуття.

Основним елементом весільного вбрання молодої, як і скрізь на Україні, була додільна сорочка, яку в цих районах дрібно вишивали по низу. На поясі кріпили дві «двоплатові» вузькі доморобного виготовлення ткані в дрібні пасочки запаски. Через бокові просвіти запасок виглядає сорочка з пришитими по низу бокових швів маленькими червоними кульками з ниток – «кутасиками». Поверх передньої запаски молоду пов’язували кількома дарованими їй весільними вовняними квітчастими «терновими» хустками з китицями («тороками»). Плечі молодої покривали поверх кептаря ритуальною весільною мішкоподібною за кроєм плащ-накидкою, т.зв. «гуглею». Поверх неї накидали знов-таки даровані молодій весільні хустки, які утримувались на плечах пов’язаним ритуальним довгим платком – «рантухом». На ноги вдягали плетені з кольорової вовни, переважно червоної, шкарпетки «капчурі», поверх яких взували святочні постоли з гострими піднятими до гори носками і оздоблені тисненим узором. Шию молодої прикрашали силянкою, герданом, «очками», а на груди вішали багато низок шнурків, разків намиста, коралів, та різьблені мідні бляшки, хрести та монети, укріплені на металевих дротиках, т.зв. «згарди». Надзвичайно пишним був весільний головний убір молодої – «косиці». Всі складові елементи весільного вінка мали яскраве оберегове значення: щетина – відвернути лихі сили, вплетений часник та мед, що ним обмащували барвінкове листя, пишне й щасливе майбутнє подружнє життя.
Весільне вбрання молодих колишнього Коломийського повіту Галичини

Скромнішим є вбрання молодого. Полотняна сорочка випущена поверх вузьких штанів з червоного битого доморобного сукна. Стан оперізує широкий на п’ять пряжок («чапраг») пояс, шириною від стегон до пахв. Він орнаментований тисненням по шкірі, прикрашений набитими мосяжними ґудзиками, простими та писаними бляшками, звисаючими рекізами та бовтицями. Кептар, ритуальні шкіряні постоли з волоками такі ж самі, як і у молодої. Голову молодого прикрашає повстяний капелюх з широкими загнутими догори крисами, прикрашений вовняними різноколірними шнурками, пір’ям, помпонами.

При реконструкції комплексу, крім польових матеріалів автора, використані фондові зібрання Коломийського музею народного мистецтва Гуцульщини.

Покутье Коломыйское. Конец XIX - начало XX в. Свадебный наряд новобрачных бывшего Коло-мыйского уезда Галиции, теперь Коломыйского района Ивано-Фран-ковской области

Kolomyia Pokuttia. Turn of the 20th с Wedding dress of the newlyweds in the former Kolomyia Uyezd, Galicia, now Kolomyia District, Ivano-Fran-kivsk Region
15.04.2008              сегодня 1, з початку місяця 15, всего 669◄ Предыдущая   Следующая ►

Ви хочете додати вашу компанію в каталог Пара Молода?
Якщо ви весільний професіонал, портал Пара Молода дає можливість, щоб про ваші послуги дізналися тисячі пар,
які готуються до весілля в Україні.

Про нас  |  Вхід / Додати фірму  |  Угода

2006-2021 «Пара молода» - каталог свадебных услуг Украины. Поддержка сайта: vlasne.info