Каталог-планувальник Пара молода


 
◄ Предыдущая   Следующая ►

Київщина південнаКінець ХІХ – початок ХХ ст.
Весільне вбрання молодих колишнього Чигиринського повіту Київської губернії, тепер Чигиринського р-ну Черкаської обл.

Основним елементом весільного вбрання молодої південних районів Київщини, як і скрізь на Україні, була вишита сорочка. На зміну традиційній геометричній композиції вишивок на кінці ХІХ – на початку ХХ століття в південних районах Київщини прийшли рослинні композиції. Перевагу у вишиванках весільних сорочок надавали червоному кольору, які мав, за давніми уявленнями, магічну силу – захищав від уроків. Поверх сорочки вдягали шиту з купованої тканини спідницю, яка заступала на Київщині вже в кінці ХІХ століття традиційну ткану плахту. З одноколірного сукна ( у молодої переважно знов-таки червоного) шили фартух («запаску»), що його вдягали поверх спідниці. Досить урочистим елементом святкового вбрання молодої вважалась т.зв. «юпка» - своєрідна свитка з довгими, або короткими рукавами, щоб видно було вишивані рукава сорочки. Юпку шили із зеленого сукна і прикрашали по всьому полю маленькими хвостиками з червоної вовняної пряжі. Це був своєрідний народний варіант королівської мантії з хутра горностая. На ногах – червоні сап’янові чобітки. Обов’язковим ритуальним елементом вбрання молодої був весільний дівочий віночок. В руках молода тримала вишитий нею весільний рушник, яким її оперізували замість пояса.
 
Весільне вбрання молодих колишнього Чигиринського повіту Київської губернії

Більш стриманим щодо кількості елементів та їх барвистості було вбрання молодого. Його основу становила вишита молодою весільна сорочка, обов’язковим весільним атрибутом якої була «застіжка» (шовкова стрічка або вовняний шнурок) ритуально червоного кольору. Святкові штани шили з купованої в крамниці тканини. Ознаку молодого становила весільна хустка, яку молода затикала йому за пояс. Верхнім одягом була традиційна свита або чумарка. Голову молодого прикрашала висока, циліндричної форми сіра смушкова шапка. До шапки старша дружка пришивала весільний віночок – пучечок з барвінку, васильків та трьох колосків жита, перев’язаних червоною стрічкою.
На ногах – рантові чоботи шевської роботи.

При реконструкції комплексу, крім польових матеріалів автора, використані малюнки та тексти Д.П.Деляфліза, що зберігаються у рукописному відділі ЦНБ АН УРСР.

Киевщина южная. Конец XIX - начало XX в. Свадебный наряд новобрачных бывшего Чигиринского уезда Киевской губернии, теперь Чигиринского района Черкасской области

Southern Kiev Region. Turn of the 20th с Wedding dress of the newly-weds in the former Chyhyryn Uyezd, Kiev Gubernia, now Chyhyryn District, Cherkasy Region
15.04.2008              сегодня 1, з початку місяця 22, всего 757◄ Предыдущая   Следующая ►

Ви хочете додати вашу компанію в каталог Пара Молода?
Якщо ви весільний професіонал, портал Пара Молода дає можливість, щоб про ваші послуги дізналися тисячі пар,
які готуються до весілля в Україні.

Про нас  |  Вхід / Додати фірму  |  Угода

2006-2021 «Пара молода» - каталог свадебных услуг Украины. Поддержка сайта: vlasne.info