Каталог-планувальник Пара молода


 
◄ Предыдущая   Следующая ►

Гуцульщина ЗакарпатськаКінець ХІХ – початок ХХ ст.
Весільне вбрання молодих колишньої Тиходолинської округи Закарпаття, тепер Рахівського р-ну Закарпатської обл.

Весільне вбрання закарпатських гуцулів складається в основному з елементів, які характерні для одягу всіх локальних груп гуцулів (прикарпатських, буковинських, закарпатських), і лише в характері декоративних оздоб, кольоровій гамі та специфіці головних уборів виявляється його своєрідність, яка дозволяє розглядати цей комплекс як зонально закарпатський варіант гуцульського весільного строю.

​Поверх весільної сорочки молода вдягала святкові запаски. В колориті запасок переважали насичені тони вишневого, брунатного, чорно-зеленого кольорів. На лінії талії запаски отримували плетені волічкові шнури «байори», «баюри», «плетінки». На плечі молода вдягала хутряну прямоспинну безрукавку – «кожушок», «кожусик», «кептар». Поверх кожусика вдягали сукняний прямоспинного крою т.зв. «сердак», прикрашений вишивкою, плетеними шнурками з жовтої та червоної вовни. На шиї багато рядів скляних бус «блискавок», венеціанські писані «пацьорки», хрестики, одно -, дво – та трирядні «згарди» з мосяжних вирізьблених бляшок, «хрящиків» та срібних монет. Попід шию поверх цих прикрас вдягнуто плетену з різноколірних бісеринок – паць орок – стьожку, т.зв. «очка», «гердан», «силянку». Особливою ритуальною значимістю наділявся головний убір молодої. На ногах – шкіряні постоли.
 
Весільне вбрання молодих колишньої Тиходолинської округи Закарпаття

Вбрання молодого складається з гуцульської вишитої на комірі, грудях («пазусі») та рукавах шитої тунікоподібної білої полотняної сорочки, випущеної поверх вузьких штанів з доморобного битого сукна темно-вишневого кольору. Вони заправлені в білі плетені з білої вовни та вишиті вгорі шкарпетки – «капчурі». Киптар та сердак такі ж, як і у молодої. Весільний головний убір – «джумері» - своєрідно скроєний з темних смушків, на кінцях оздоблений хвостиками та прикрашений по центру віночком і трьома «сороківцями», як і у молодої.
При реконструкції комплексу, крім польових матеріалів автора, використані фондові зібрання Коломийського музею народного мистецтва Гуцульщини.

Гуцульщина Закарпатская. Конец XIX - начало XX в. Свадебный наряд новобрачных бывшего Тиходолинского округа Закарпатья, теперь Раховского района Закарпатской области

Hutsul area, Transcarpathia. Turn of the 20th с Wedding dress of the newlyweds in the former Tykhodolyn District, Transcarpathia, now Rakhiv District, Transcarpathian Region
15.04.2008              сегодня 1, з початку місяця 25, всего 742◄ Предыдущая   Следующая ►

Ви хочете додати вашу компанію в каталог Пара Молода?
Якщо ви весільний професіонал, портал Пара Молода дає можливість, щоб про ваші послуги дізналися тисячі пар,
які готуються до весілля в Україні.

Про нас  |  Вхід / Додати фірму  |  Угода

2006-2021 «Пара молода» - каталог свадебных услуг Украины. Поддержка сайта: vlasne.info