Гуцульщина Закарпатська
Кінець ХІХ – початок ХХ ст.
Весільне вбрання молодих колишньої Тиходолинської округи Закарпаття, тепер Рахівського р-ну Закарпатської обл.
Весільне вбрання закарпатських гуцулів складається в основному з елементів, які характерні для одягу всіх локальних груп гуцулів (прикарпатських, буковинських, закарпатських), і лише в характері декоративних оздоб, кольоровій гамі та специфіці головних уборів виявляється його своєрідність, яка дозволяє розглядати цей комплекс як зонально закарпатський варіант гуцульського весільного строю.Поверх весільної сорочки молода вдягала святкові запаски. В колориті запасок переважали насичені тони вишневого, брунатного, чорно-зеленого кольорів. На лінії талії запаски отримували плетені волічкові шнури «байори», «баюри», «плетінки». На плечі молода вдягала хутряну прямоспинну безрукавку – «кожушок», «кожусик», «кептар». Поверх кожусика вдягали сукняний прямоспинного крою т.зв. «сердак», прикрашений вишивкою, плетеними шнурками з жовтої та червоної вовни. На шиї багато рядів скляних бус «блискавок», венеціанські писані «пацьорки», хрестики, одно -, дво – та трирядні «згарди» з мосяжних вирізьблених бляшок, «хрящиків» та срібних монет. Попід шию поверх цих прикрас вдягнуто плетену з різноколірних бісеринок – паць орок – стьожку, т.зв. «очка», «гердан», «силянку». Особливою ритуальною значимістю наділявся головний убір молодої. На ногах – шкіряні постоли.

Вбрання молодого складається з гуцульської вишитої на комірі, грудях («пазусі») та рукавах шитої тунікоподібної білої полотняної сорочки, випущеної поверх вузьких штанів з доморобного битого сукна темно-вишневого кольору. Вони заправлені в білі плетені з білої вовни та вишиті вгорі шкарпетки – «капчурі». Киптар та сердак такі ж, як і у молодої. Весільний головний убір – «джумері» - своєрідно скроєний з темних смушків, на кінцях оздоблений хвостиками та прикрашений по центру віночком і трьома «сороківцями», як і у молодої.
При реконструкції комплексу, крім польових матеріалів автора, використані фондові зібрання Коломийського музею народного мистецтва Гуцульщини.
Гуцульщина Закарпатская. Конец XIX - начало XX в. Свадебный наряд новобрачных бывшего Тиходолинского округа Закарпатья, теперь Раховского района Закарпатской области
Hutsul area, Transcarpathia. Turn of the 20th с Wedding dress of the newlyweds in the former Tykhodolyn District, Transcarpathia, now Rakhiv District, Transcarpathian Region
15.04.2008