Каталог-планувальник Пара молода


 
◄ Предыдущая   Следующая ►

БуковинаКінець ХІХ – початок ХХ ст.
Весільне вбрання молодих колишнього Кіцманського повіту Буковини, тепер Кіцманського р-ну Чернівецької обл.

Представлене весільне вбрання, включаючи ряд елементів, властивих комплексам західно подільського та покутського одягу, становить досить своєрідний варіант буковинського зонального типу українського костюма.

Додільна довга весільна сорочка молодої має густо вишиті рукава з характерними навкісними смугами («од скочками»). В колірній гами вишивки на сорочці переважають чорний та бордовий відтінки, що контрастують з іншими багатобарвними елементами вбрання молодої. Стан від пояса до низу оповитий характерною для цієї зони України опинкою («фотою») з горизонтальними широкими фіолетовими та вузькими білими смугами. Симетрично з обох боків пояса до низу спущений квітчасті весільні хустки з тороками. Своєрідності дівочого одягу буковинок надавала довгопола з відбіленої овчини та оздоблена по низу, вздовж пілок, навкруги пройм хутром тхора хутряна безрукавка – т.зв. «мунтян», «ментян», «цурканка». Вона була прикрашена також аплікацією з кольорового сап’яну, сукна, шкіряними та вовняними шнурками, вишивкою, кольоровою вовною. Особливої уваги надавали кількості та якості шийних прикрас, які мали символічно забезпечити багате та щасливе майбутнє життя молодим, - чим більше було прикрас, тим більша була уявна впевненість в багатстві майбутньої родини.
 
Весільне вбрання молодих колишнього Кіцманського повіту Буковини

Прикраси виготовляли, нашиваючи монети на тканну основу, створюючи цим своєрідний зйомний монетний нагрудник. Так само своєрідністю позначений і головний убір молодої - "карабуля», «кода». Позаду до карабулі кріпились кольорові стрічки – «коди», «кодинки».

Своєрідність чоловічого костюму надавав верхній халтоподібний з білого доморобного сукна прямоспинний двополий одяг з широкими рукавами т.зв. «манта». На груди з лівої сторони поверх манти молодому дружка чіпляла весільну хустку – «ширінку». На колові у молодого – солом’яний капелюх з широкими крисами, пишно прикрашений бісерними стьожками – ґерданами, пір’ям та т.зв. «трясунками», «колотильцями». На ногах – чоботи з високими халявами.
При реконструкції комплексу використані польові матеріали радянського етнографа Я.І.Кожелянка та фондові зібрання Чернівецького музею народної архітектури та побуту.

Буковина. Конец XIX - начало XX в. Свадебный наряд новобрачных бывшего Кицманского уезда Буковины, теперь Кицманского района Черновицкой области

Bukovina. Turn of the 20th с. Wedding dress of the newlyweds in the former Kitsman Uyezd, Bukovina, now Kits-man District, Chernivtsi Region
15.04.2008              сегодня 1, з початку місяця 25, всего 935◄ Предыдущая   Следующая ►

Ви хочете додати вашу компанію в каталог Пара Молода?
Якщо ви весільний професіонал, портал Пара Молода дає можливість, щоб про ваші послуги дізналися тисячі пар,
які готуються до весілля в Україні.

Про нас  |  Вхід / Додати фірму  |  Угода

2006-2021 «Пара молода» - каталог свадебных услуг Украины. Поддержка сайта: vlasne.info